Pite e misrit

Πήγαινε κάτω

Pite e misrit

Δημοσίευση  Admin Την / Το Παρ 5 Μαρ - 9:47

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Per 4-5 persona duhen:
Miell misri 2 gota uji, uje 2 gota, pak kripe, spinaq 1 kg, vaj 2-3 luge gjelle.

Mielli i misrit hidhet ne nje tenxhere me uje te vluar me pak kripe dhe perzihet derisa te behet nje llape e trashe. Hiqet nga zjarri dhe shtrohet ne tave te lyer me yndyre. Mbi kete shtrohet mbushja e pergatitur si per byrek me spinaq, siper hidhet nje shtrese e holle miell misri.
Sperkatet me uje e yndyre dhe piqet.

Version 2

1. Miell
2. Gjalp
3. Kos
4. Qepe ose Presh
5.Veze
6.Kryp
(permasat beji sipas qefit (lol)

Perberja:
Pasi kurdisen qepet(presht) u hedh krypen,gjalpin, kosin dhe vezet, dhe i le ne nje ane. Pastaj merr tepsine e lyer me gjalp ose vaj ku do hedhesh dhe miellin derisa te mbulohet fundi te cilen e rrafshon me uje ose dhalle. Pastaj merr qepet(presht) e pergatituara dhe i hedh mbi miellin. Siper hedh perseri miell sa ta mbulosh kte perberje dhe e lag perseri si pjesen e pare...Pastaj pasi te piqet e lyen nga siper me gjalp dhe dhalle
avatar
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 841
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2009

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cooking.bestforumlive.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης